Galeria Sztuki
Start arrow Ciekawostki arrow Woda to Życie
�wiat cytrusów Cytrusik.pl
Zaloguj się
Login

Hasło

Pamiętaj
Zapomniałeś hasła
Nie masz konta? Załóż sobie
Ciekawostki o Forum
2939 wiadomości.
2668 Zarejestrowanych użytkowników.
Ostatnia rejestracja: dalioffa
Użytkowników online: 415
Losowy obraz
2 (38).jpg
Statystyka
Odwiedza nas 415 gości
Zamów biuletyn z nowościami
Ciekawe Strony
Obrazy olejne- Tomasz Sętowski, - nowe obrazy.
Woda to Życie
Oceny: / 73
KiepskiBardzo dobry 

 Image
Czasem zdarza się, że nasze cytrusiki nie rozwijają się tak jak powinny. Często chorują, wolno rosną i wyglądają na słabiutkie. By to zmienić czasem wystarczy tylko użyć odpowiedniej wody.

Cytrusiki lubią miękką wodę z małym stężeniem soli wapnia, magnezu i innych metali, dobrze też by posiadała mało chloru.
Jak taką wodę uzyskać w domowych warunkach? Podstawa to gotowanie. Woda przegotowana staje się miększa i bardziej odpowiednia dla roślin. Dobrze gdy po przegotowaniu odstawimy ją do butelki (nie zakręcamy wieczka) i pozwolimy jej odstać 24-48h.

Bardziej wyrafinowana metoda to użycie tańszego filtru do wody typu Britta. Filtry takie oczyszczają co prawda wodę sposobem mechanicznym i powalają usunąć tylko część wapnia, jednak czasem to musi wystarczyć. Bardziej zamożni cytrusomaniacy mogą sobie pozwolić na zakup filtra działającego na  zasadzie odwróconej osmozy,  które są nawet do 5 razy skuteczniejsze. Jeżeli tak przefiltrowana woda zostanie jeszcze przegotowana i odstawiona – mamy prawie idealną wodę dla roślinek.

Prostszym i stosunkowo milszym sposobem „na wodę” jest zaprzęgniecie do naszych celów tego co oferuje natura czyli …
Deszcz i śnieg
By uzyskać przyjazną dla cytrusików mięciutką wodę, zimą najprościej zebrać czysty śnieg, roztopić go i odczekać, aż powstała w wyniku topnienia woda osiągnie temperaturę pokojową. Latem rolę tą może pełnić woda deszczowa, woda ze studni, lub strumyka. Deszczówkę można także zebrać w mieście stawiając na balkonie czy przed domem szeroką miskę, do której będziemy „łowić” deszczowe kropelki.
Taka woda jest zdecydowanie najlepszą miękką wodą do podlewania cytrusikowych przyjaciół.

Ostatni sposób dla bardziej leniwych to zakup wody destylowanej, szeroko dostępnej na stacjach benzynowych. Niestety, woda ta nie wzbogaci podłoża w składniki pokarmowe, gdyż jest z nich całkowicie wyjałowiona. Przy używaniu wody destylowanej koniecznie trzeba stosować nawoziki. Zaletą tego rodzaju wody jest fakt, że nie zmieni ona (tak jak robi to twarda woda) pH gleby.

Każdy sposób jest więc dobry i każdy może wybrać najlepszy dla siebie z uwzględnieniem ilości wolnego czasu, zasobności portfela oraz miejsca zamieszania.
Warto poświęcić trochę czasu i eksperymentować z różnymi metodami by wybrać tą najefektowniejszą. Nasze cytrusiki na pewno nam się odwdzięczą, gdyż warto pamiętać, że Woda =Życie.

« wstecz   dalej »
Galeria Sztuki