Galeria Sztuki
Start
�wiat cytrusów Cytrusik.pl
Zaloguj się
Login

Hasło

Pamiętaj
Zapomniałeś hasła
Nie masz konta? Załóż sobie
Losowy obraz
1 (102).jpg
Statystyka
Odwiedza nas 421 gości
Zamów biuletyn z nowościami
Ciekawe Strony
Obrazy olejne- Tomasz Sętowski, - nowe obrazy.
Cytrynka
Oceny: / 366
KiepskiBardzo dobry 

Image

Pierwszy w Polsce Ebook poświęcony uprawie cytryny i innych cytrusów. "61 sprytnych rad jak wyhodować piękne cytrusy" to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ma na swoim parapecie te piękne rośliny. Tylko teraz 24,50 18,99 zł

Kilkanaście świetnych fotografii pięknych roślin i ponad pięć tuzinów bardzo praktycznych rad. Książkę czyta się lekko, a wszystkie zawarte w niej informacji od razu można wcielić w życie.

 

TO NIESAMOWITY PORADNIK JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO.
Tylko teraz 24,50 18,99 zł (koszt wysyłki 0 zł)

 

zamów cytrusik@cytrusik.pl

 


 

 


 Zamów cytrusik@cytrusik.pl

CYTRYNKA

Stanowisko
Cytrynki lubią ciepełko i słoneczko - im więcej tym zdecydowanie lepiej. Lubią od samego ranka, aż do ostatniego promyczka łapać słońce.  W okresie Kwiecień – Wrzesień jest go u nas najwięcej, więc rosną bardzo szybko. Czasem gdy stoją cały czas na słonku ich listki stają się „omdlałe” i wyglądają mało jędrnie. Jednak nie trzeba się tym w ogóle przejmować – to zwyczajna reakcja. Po nocnym odpoczynku znów są gotowe na kolejny ciepły dzień.

Gleba
Nie bez znaczenia jest to, w jaką ziemię posadzimy nową sadzonkę, lub przesadzać będziemy starsze drzewka cytrusowe. Tak jak człowiek dobrze się czuje w pewnych środowiskach, a do innych nie może przywyknąć, tak i rośliny potrzebują określonego podłoża.

Cytrusy rosną w naturze w różnych rodzajach gleb. Przystosowały się świetnie zarówno do piaszczystego podłoża jak i gleby zasolonej, a także ziem gliniastych i iłowych.

W uprawie doniczkowej lub pojemnikowej podłoże możemy bardzo płynnie i łatwo dobierać, poprzez mieszanie poszczególnych składników.

Teraz krótko o rodzajach gleby :

Gleby ciężkie, gliniaste -są zasobne w składniki pokarmowe i mają dużą pojemność wodną, mało przewiewne, masywne i nieprzepuszczalne. Wymagają rozluźnienia, by mogły być zastosowane do uprawy cytrusów.

Gleby średnio-ciężkie - mają dobrą zdolność magazynowania wody, umiarkowaną przepuszczalność, średnią przewiewność, a także dobre parametry termiczne. Takie gleby świetnie spełniają swoją rolę jako podłoże do cytrusów.

Gleby lekkie, piaszczyste -cechują się dużą przewiewnością i przepuszczalnością, ale za to małą pojemnością wodną. Szybko przesychają, a składniki pokarmowe są łatwo wymywane. Właściwości można poprawić, dodając materii organicznej. Nie spełniają swego zadania, jako podłoże do cytrusów.

Gatunki cytrusów hodowanych w naszych domach, są tak dobierane aby dobrze się czuły w podłożu średnim. Musimy więc połączyć ze sobą kilka składników. Robimy tak ponieważ sama ziemia gliniasta jest zbyt zwięzła i długo zalegała by w niej woda, a korzenie zwyczajnie zaczęły by gnić. Ziemia piaszczysta z kolei nie utrzymuje dobrze wilgoci i składników pokarmowych.

Idealny skład ziemi dla cytrusów to:

Ziemia ciężka, gliniasta - 1 część
Ziemia organiczna, kompostowa - 2 części
Ziemia torfowa pH 5,5- 6,5- 2 części
Do takiej mieszanki można dodać trochę grubego piasku. Na doniczkę o średnicy 18 cm wystarczy garść. Nie zaszkodzi też dodatek perlitu, który znakomicie poprawia strukturę gleby i ma nieoceniony wpływ na korzenie, zwłaszcza u młodych sadzonek! Polecamy także gotowe mieszanki gleby skomponowane specjalnie z myślą o cytrusach.

Skład podłoża to jedna sprawa, drugą niemniej ważną jest odczyn gleby. Znany wszystkim dobrze z lekcji chemii wskaźnik pH jest wyznacznikiem kwasowości, lub zasadowości. Odczyn obojętny to pH=7. Odczyn większy od 7 oznacza, że gleba jest zasadowa, a pH mniejszy od 7, to gleba kwaśna. Wartość pH wpływa na rozpuszczalność składników mineralnych i na ich dostępność dla cytrusów. Najlepsze dla cytrusów jest pH 5,5- 6,5.

PAMIĘTAJMY!!! KASOWOŚĆ PODŁOŻA MA BARDZO DUŻY WPŁYW NA DOBRY ROZWÓJ I ZDROWIE CYTRUSÓW.

Jeżeli dopuścimy do tego, aby odczyn gleby w doniczce przekroczył poziom powyżej pH 7 to niektóre składniki pokarmowe przejdą w formy nieprzyswajalne dla cytrusów i wywoła to problemy w ich rozwoju. Woda zawierająca zbyt duże ilości wapnia jest największym przyczynkiem do zmiany pH na zasadowe. Dbajmy o to aby woda do podlewania była zawsze miękka, a unikniemy wielu problemów. SKDĄ JĄ UZYSKAĆ czytaj tu …
 

Nawożenie
Cytrynki lubią być nawożone w okresie najsilniejszego wzrostu- czyli Marzec- Październik.
Najlepiej, używać NAWOZIKÓW DEDYKOWANYCH DO CYTRUSÓW. Na początek jednak, radzę zaopatrzyć się także w świetny i bardzo delikatny nawozik, który jest idealny dla początkujących hodowców (LINK TU)
Przy nawożeniu trzeba się kierować zasadą - że więcej nie znaczy lepiej. Na początku z „ nadmiernej miłości” łatwo przedobrzyć z nawożeniem i roślinka zostanie porażona i zacznie chorować - w skrajnym przypadku może nawet uschnąć. Lepiej więc nawozić ja stopniowo i zawsze zgodnie z zaleceniami z ulotki preparatu. 
W okresie spoczynku cytrynek nie trzeba podkarmiać. Od czasu do czasu ewentualnie troszkę słabą mieszanką (LINK TU) 

Przesadzanie
Najlepszym okresem na przesadzanie jest wczesna wiosna. Roślinkę, przesadzamy zawsze do doniczki przynajmniej 2 razy większej tak by całość zabiegu miała sens. Doniczka powinna mieć oczywiście nawiercone dziurki od spodu tak by nadmiar wody mógł się z niej swobodnie wydostać. Na początku wsypujemy odpowiednią mieszankę ziemi do nowej doniczki. Gdy jest już pełna wsadzamy w nią starą doniczkę tak, by zrobić otwór kształtem idealnie pasujący do korzeni. Po tym zabiegu bardzo delikatnie wyjmujemy roślinkę ze starej doniczki i umieszczamy w idealnie pasującym otworze w nowej doniczce. Lekko ubijamy ziemię, zasypujemy i obficie podlewamy. Po zabiegu roślinka powinna postać w cieniu w temperaturze pokojowej przynajmniej przez okres 24h.

Podlewanie
Cytrynki lubią raczej wilgotne podłoże. W okresie bardzo letnim roślinkę można podlewać co 2 dni. W pozostałych porach roku co 4-6dni. W czasie zimy nawet raz na tydzień, lub rzadziej. Te wskazówki są przydatne tylko przez pierwsze kilka miesięcy. Później każdy wyczuje już sam ile jego cytrynka pije wody i jak dużo jej potrzebuje. Najlepszym sprawdzianem jest kontrola wagi doniczki. Gdy ziemia staje się zbyt sucha, przez co doniczka jest lekka znaczy to, że czas na konewkę (LINK TU). Cytrynki uwielbiają również skraplanie wodą po listkach. W czasie lata najlepiej zawsze 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Polecamy do tego celu CIŚNIENIOWE SKRAPLACZE NOWEJ GENERACJI. Nigdy nie należy skraplać roślinki na pełnym słońcu. Krople wody które pozostaną na listkach zaczną działać jak soczewki skupiające i po kilku dniach na listkach pojawią się brzydkie bąble powstałe w wyniku poparzenia. Jeśli nie lubisz zbyt częstego doglądania, lub zamierzasz wyjechać na dłużej nie zapomnij zaopatrzyć się w (LINK TU) .    

Wegetacja
W okresie od Listopada do końca Stycznia roślinki zapadają w sen zimowy. W tym okresie idealnymi są dla nich jasne pomieszczenia o temperaturze 12-15 C. W  tym  czasie roślinkę rzadziej podlewamy i nie nawozimy. Nie dokonujemy na niej także żadnych zabiegów. Okres wegetacji jest bardzo ważny gdyż dobrze przebyty wpływa bardzo korzystnie na owocowanie i kwitnienie. Jednym słowem roślinka też musi sobie troszkę odpocząć.
 
Przycinanie
Przycinania najlepiej dokonuje się wczesną wiosną. Wówczas to roślinka ma najwięcej sił witalnych i najszybciej odbuduje utracone fragmenty. Odcinamy najdłuższe odrosty – szczególnie te młode, pozbawione listków, które pojawiły się w okresie zimy. Możemy także kształtować koronę roślinki tak by pasowała do naszych upodobań estetycznych. Jedynym wyznacznikiem jest nasz gust. Trzeba tu pamiętać, że przycięcie dolnych partii roślinki spowoduje  przekierowanie sił i rozrost korony.  Przycinania dokonujemy raz na rok.

 

 

Komentarze
Prosze o info
Dodane przez Gość w dniu - 2006-03-22 11:29:13
Napiszcie cos o temp. otoczenia , czy potrzeba duzo słońca jak znoszą zimno itd ... Aha i jak ,,opiekować się '' nasionkiem cytryny
pytanko
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-21 18:38:58
co zrobić żeby cytryna owocowała 
czy należy ją szczepić, jeżeli tak to jak to się robi. Mam cytrynę wychodowaną z pestki.
Choroby
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-22 20:15:04
Czy mozliwe zeby moja cytrynka miala jakas chorobe ??? 
Zauwazylem ze jej listki zwijaja sie i robia sie na nich takie jak by suche plamki... Czy to jest choroba czy cos innego ?? Jesli cos innego to prosze o odpowiedz co to moze bydc ??
moja roslinka
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-26 12:12:36
posadzilem okolo 20 pestek cytryny i grejfruta wyrosly mi z tego 3 drzewka z tego jeden usechl najwiekszego zostawilem i choduje do dzis moja cytryna lub grejfrut ma juz 40 cm i rosnie bardzo szybko ciagle pojawiaja sie jej nowe listki na temat podlewania i uprawie chyba wiem wszystko bo jak narazie moja roslinka nie uschla :) jesli ktos ma jakis problem moge pogadac na gg: 5793265 pozdro... 
 
ps. cytrusy wychodowane z pestek kwitna po ok 15 laatch :) ...to tak na marginesie :)
samolot
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-27 16:22:25
co sie robi zeby drzewko mialo owoce chodzi o cytryne
samolot
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-27 16:22:25
co sie robi zeby drzewko mialo owoce chodzi o cytryne
co to może być
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-27 20:50:28
Witam, moja cytrynka ma liscie tak jakby cos je zjadalo i sa niektóre na krawędzi przyschnięte. co to moze byc co mam z tym zrobic prosilbym o pomoc.
Anarion
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-28 16:47:59
nie wiem, dlaczego moja cytrynka nie owocuje. ma już kilka lat na swoim koncie... może ktoś o tym coś wie :?
Kasia
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-03 10:20:53
Ja cyttryne hoduje juz połtora roku wolno ale ma piekne liscie zauwazyłam ze zimą onba br ązowiejhe a latem znowu jest piekna zielona czy tak ma być :p
kwapon gg:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-04 18:28:33
do samolot aby cytrynka wyhodowana z nasionka zakwitła trzeba ja zaszczepic lub czekac 25 lat. Co do obeschnietych krawedzi i "zjedzonych" a czy twoja cytrynka zawjazała owoc?? Do Anarion  
czy ty masz kupioną cytrynke czy wyhodowana z nasionka? Do Kasi niektore gatunki tak maja moja cytrynka na zime zzuca ok.2-3 listki ale na wiosne wyrazstaja nowe.
POMOCY!!!
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-06 22:32:30
Moja cytryna wogóle nie puszcza nowych liści!!! Tylko stoi jak nieżywa i jedynie kwitnie! 
Co mam robić???? POMUŻCIE!!!!! :cry :?
kwapon
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-07 16:34:03
niestety nic nie mozesz zrobic! Moja cytrynka tez tylko kwitnie a nie rosna jej liście. Wszystko to zależy od genów
?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-08 11:19:03
Co by sie stało jakbym teraz przycieła cytrynke
kwapon gg:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-08 15:05:32
jeżeli cytryna jest bardzo rozrośnieta to mozesz dolne pedy przyciąc! a w sprawie szczepienia skontaktu sie ze mna bo to jest duzo pisania
Avokado
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-10 11:46:13
A ja mam mały problem. Choć jestem bartdzo szczęśliwy bo wyrosły mi z pestek dwa pędy avokado. No i problem polega na tym co tu z nimi robić. Jak się nimi zajmować itp. Licze na pomoc. gg4696587. 
Dzięki za wszelką pomoc
kwapon 4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-10 13:06:23
jak Cie złape na gg to ci napisze 
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-11 14:01:14
na liściach mojej cytryny pojawiła się lepka wydzielina nie wiecie co to może być :? :?
kwapon 4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-11 14:30:40
choroba grzybowa! zastosuj previcur 607 SL 607 w proporcji  
0,3%(3ml/1l) do podlania i do spryskania proporcja 0,1 % (1ml/1l) napewno pomoze! lub rozcięcz wode z denaturatem i spryskaj liście denaturatu 3X mniej niż wody tylko pamiętaj aby okryć doniczke zęby te grzyby nie wleciałby do podłoza (to w przypadku z denaturatem)
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-11 17:52:23
już to zrobiłem i co teraz
kwapon gg:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-11 19:35:27
zastosowałes denaturat?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-12 13:36:19
tak
kwapon
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-12 16:26:02
to teraz musisz spłukac woda rosline i dokładnie wytrzec
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-12 17:08:02
zrobiłem to musze robić coś jeszcze
zbladniete i żółte na brzegach liście
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-14 08:40:36
hej mma taki problem z moim cytrynowym dzieckiem ;) 
od dwóch tygodni zauważyłem że mojej cytrynie coś nie pasuje..liście zaczeły blednąć a ich brzegi a w szczególności końcówki liści stają sie żółte, w dodatku nowe pędy (a jest to bardzo młoda roślina) zatrzymały sie w rozwoju i nagle przestały rosnać choć wcześniej rozwijały sie jak szalone... POMOCY! ratujcie mojego dzieciaka :(
kwapon gg4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-14 15:47:56
a twoja cytrynka zawiazała owoce?
zbladniete i żółte na brzegach liście
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-14 16:22:26
niestety nie...jest wychodowana z odciętego pędu i to dopieru jej młodość ;) martwie sie że albo ją "przelewam" albo wręcz odwrotnie..choć to drugie jest chyba mało prawdopodobne.
Mateusz
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-15 14:23:02
moja cytrynka ma około 8 cm. szybko kwitła ale co robić dalej??????? 
 
GG:2951354 :? :? :? :? :cry
kwapon gg:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-15 17:47:59
mozliwe ze ją przelewasz!! więcej nie znaczy lepiej ;). A jeszcze mam takie pytanie jakie podłoze ma twoja roslinka, na jakim oknie stoi (N,S,E,W) jakim nawozem podlewasz jak czesto jaką wodą. Mateusz twoja cytrynka jezeli kwitnie zostaw kwiaty napewno odpadna gdy zacznie przekwitać poniewaz roślina jest zbyt mała na wytworzenie zalązków owoca, a jezeli jednak zauwazysz ze zawiązuje owoce konieznie je usun poniewaz roslina sie wysli na owoc i moze Ci zmarnieć!
jarek
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-17 15:14:00
mam pięknie rosnąca kawę, kiedy moge spodziewać się kwiatów i owoców? 
kwapon gg:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-17 19:11:52
w 3-4 roku kawa wchodzi w stan kwitnienia.
spryskiwanie
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-25 11:36:35
Jaka woda najlepiej spryskiwac cytryne oprocz deszczowki?
kwapon gg4894858
Dodane przez kwapon_cytrusik w dniu - 2006-05-28 15:47:20
przegotowaną.
czy...??
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-28 19:18:47
czy w lecie moze stac na zacienionym balkonie? :?
kwapon gg4894858
Dodane przez kwapon_TEAM w dniu - 2006-05-30 08:08:25
może ale bedzie wolniej rosła niż w słoncu.
jarek
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-31 11:15:52
czy to możliwe, że na mandarynce są tylko żeńskie kwiaty
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-31 13:58:32
moja cytryna ma pełno kwiatów ale po przekwitnieciu opadaja i jak narazie nie doczekałam sie żadnego owocu, co mam zrobić czy jest na to jakaś rada :?
kwapon gg4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-31 14:13:54
do jarka: to jest niemozliwe ze mandarynka ma tylko kwiaty zenskie, mandarynka jak i inne cytrusy niepotzrebują zapylania. Twoja cytryna zżuca kwiaty ponieaz jest napewno za słaba na wytorzenie owocu.
jarek
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-01 13:56:59
dzięki za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanko. Oglądając kwiaty dość dokładnie nie zauważyłem w nich słupka, stąd pytanie o kwiaty żeńskie i męskie.
jarek
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-01 13:58:15
Tak więc czy są osobniki męskie i żeńskie, chodzi o rośliny, nie o kwiaty.
kwapon gg4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-01 15:47:14
cytrusy sa obupłciowe !!
martinello
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-02 17:50:42
mama malutka cytrynke ma pare kwiatkow i maly zarodek czy ma je oberwac??? :? :grin :sigh
maximus
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-02 20:04:13
witam ja tez ma taki problem moja cytrynka ma 14 w pełni rozwiniętych lisci i wypusciła 6 kwiatów z czego 2 były kwiatami zenskimi jeden miał 3 płatki a drugi 5 płatków z tym ze ten 3 płatkami ma mały zalonzek około 2mm co ma zrobic zeby było dobrze czy oberwac reszte kwiatów? aby wychdowac jedna dorodna cytryne pomocy czekam na odpowiedz
Krzaczek cytyny traci liscie
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-03 12:28:22
Mam taki problem. Kupiony kilka miesiecy temu krzaczek cytryny (ok 80 cm wysokosci) traci zielone, wygladajace na zdrowe liscie - nie wiem co sie dzieje. Galazki na ktorych juz nie ma lisci powoli od konca zaczynaja usychac - czy moja cytryne czeka zaglada??? Jak ktos wie jak mi pomoc to prosze o info , jak potrzeba jakis zdjec drzewka celem zdiagnozowania to prosze o info na ten sam adres. 
Dzieki z gory i pozdrawiam
u mnie to samo:(
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-03 20:50:36
Moja cytryna tez zrzucila wszystkie liscie,ale galązki sa zielone.Co mam robic?
kwapon gg4894858
Dodane przez kwapon_TEAM w dniu - 2006-06-04 15:46:29
jak mozecie to prześlijcie foty mi na :) Jest to prawdopodobnie za mała wilgoć w powietrzu :)
pleśń na ziemi
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-06 08:08:41
witam. Mam problem z moją cytrynką... Na ziemi tworzy się pleśń. Przesadziłam ją w dobrą ziemię i po kilku tygodniach znów zaczyna tworzyć się biała pleśń.. Podlewam cytrynkę bezpośrednio do ziemi. Może powinnam na spodek... Proszę o radę.
kwapon gg:4894858
Dodane przez Marcin TEAM cytrusik.pl w dniu - 2006-06-06 13:51:31
bardzo CIe prosze o napisanie pytania w dziale "Mam pytanie..."
KWAPON GG4894858
Dodane przez Marcin TEAM cytrusik.pl w dniu - 2006-06-09 15:02:28
WSZYSTKO MASZ WYZEJ NAPISANE :d:d
cytryna
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-15 21:28:56
Co zrobić aby cytryna posadzona z nasiona zaowowocowała
cytryna
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-15 21:34:34
Jak zaszczepić cytrynę
CYTRYNA z PESTKI
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-18 15:07:50
WITAM. 
HODUJE CYTRYNĘ Z PESTKI.WYROSŁY ŁADNE KRZACZKI {wysokość ok 15 cm}. 
JAK ZASZCZEPIĆ CYTRYNĘ ŻEBY WYROSŁY PIĘKNE OWOCE???? 
(mail: )
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-24 15:07:59
Właśnie... macie może jakiego linka jak szczepić rośline lub coś bo 15-25 lat to mała przesada... nie chce mi sie tyle czekać na owoce :x
MOJE CUDO ::::))))))
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-01 11:14:17
:grin ja posadzilem cytryne z pestki :)) (wyjalem ja poprostu z owocu, ktory pozniej zjadlem :)) , nie wiem kiedy to bylo ....jakies 3 moze 4 lata temu -teraz moje Cudo ma okolo 170 cm wzrostu :)) o kocham ja bardzo :D  
Owoce
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-01 11:16:30
tak to jest ciekawe ,tez chcialbym miec owoce na moim drzewku ..... ^^ posadzilem z pestki jak jest napisane powyzej :) dziekuje :);p
Smieszny problem
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-08 12:05:49
Moje cytrynki (2 szt z prestek) w ciągu roku osiągneły około 50cm wysokości. problem się pojawia - najwieksze liście powstaja u góry roslinki i są tak cięzkie że gałęzie sie wyginają. Jeszcze troche i cytrynka będzie wyglądać jak płacząca wierzba. czy trzeba tyczki uzyć aby się pień drzewka wzmocnił czy roslinka sama da sobie radę ? 
 
 
GG: 821845
cosię dzieje?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-12 10:07:54
moja półroczna cytrynka zgubiła wszystkie liście. na dole wyrosły 3 ale nie wiem czy się utrzymają? co mam robić i co może być tego przyczyną?dodam że kwitła, ale wogóle nie rosła.pozdrawiam monika
jak?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-18 07:29:12
hej! jak zasadzić cytrynke z pestki? czy tylko wsadzic w ziemię? czy jest jakas instrukcja?
ekipa ołjejruj
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-19 00:16:16
wsadz pare pestek w glebe i poczekaj z miecha albo i mniej, powinny wszystkie wykiełować... ja tak sadziłem ;) tylko nie za głęboko... góra centymetr ;)
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-23 14:48:11
zeby cytrusy z pestki wyrosly silne trzeba naciac je zyletka 2 milimetry i wsadzic na 24 godz do wody i potem wsadzic w ziemie na gora 1 cm. :)
nasionko cytryny
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-26 17:21:25
nasionko powinny sie lekko naciac zyletka (lekko !!!!) 
woda powinna byc wilgotna. nei radze zasadzac w zimie. najlepiej mniej wiecej zasadzic w maju poniewaz plon bardzo szybko wyjdzie...
jak sie szczepi cytrusy
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-30 09:55:07
witam mam problem zasadzilem okolo 30 pestek awokado,cytryna,mandarynka,papaya,grapefruiit no i to juz mi wszystko pieknie rosnie ale nie wiem co dalej np awokado ma ponad 50 cm pomocy!!! 
!!!!! kwiaty nie chcą zawiązać owoców !
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-01 10:46:14
Moja cytryna bardzo obficie kwitnie, ale mimo tego nie chce zawiązać owoców. Co może jej dolegać i co może jej pomóc ?????? 
 
 
 
 
 
 
:?
ziemia...
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-01 16:00:00
czy koniecznie trzeba włożyć nasionka do mieszanki tych ziemi co są wymienione wyżej (czyli: gleba uniwersalna,ziemia do paproci oraz ciężkia)? czy wystarczy tylko ta zwykła uniwersalna? proszę o pomoc... :)
emilka
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-01 23:36:37
ja hoduję mandarynkę z pestki, a jutro wsadzam cytrynkę:-)
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-02 18:49:16
czy jeśli w zimie posadzi się cytrynke[ drzewko] na parapecie i otworzy okno to może cytryka przemarnąc,gdzie ją w tedy najlepiej trzymać?? :? :? :?
CYTRYNKA
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-05 16:06:39
Wita.. Moja cytrynka ma już ok. 30cm. Jest bardzo zieloniutka. Trzymam ją na balkonie i bardzo dobrze się tam czuje. Puszcza bardzo dużo kwiatów, ale z tego wszystkiego był tylko jeden zalążek, który po jakimś czasie odpodł. Czy to normalne, czy może jest jeszcze za młoda?
Kubx
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-10 12:22:55
Moja cytrynka ma juz 2lata i ladnie rosla dopuki niezaczoly odpadac z dolu liscie :| co mam zrobic zeby tak niebylo?Czy te liscie z dolu jeszcez wyrosna?Jak mam zaszczepic drzewko? Moje gg to 6761753 z gory dzieki za rady :)
Doda
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-10 14:30:13
Mam cytryne ktora rosnie w gore i ma tylko jedna "odnoge"jest bardzo wysoka lecz sama sie nieutzrymuje z powdou cienkiego konara. Czy jesli przytne ja to wyrosnie?
Pajrus
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-18 20:22:49
Ja zasadzilem 10 pestek cytryny jednak nic mi nie wyroslo i wrzucilem zimie z powrotem do worka z ziemia.Potem Ojczulek moj wzia ta sama ziemie do truskawek, noi ku mojemu zdziwieniu po jakims czasie miedzy krzewami truskawek w doniczce zaczely wyrastac moje cytrynki wszystkie 10 sztuk wyszlo na powierzchnie,pytanie tylko jak dlugo one beda rosnac jednak mimo to jestem bardzo zadowolony z tego przypadku
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-21 17:01:16
zasadzilam pare tygodni temu cytrynke z nasionek i parre dni temu wyszla z podzziemi nareszcie :grin tylko ze tu przeczytalam ze powinna miec jakas specjalna zimie a ja dalam jakas zwyka chyba o kwasnym odczynie ale nie jestem pewna i mam pytanie czy ja przesadzic? jak tak to kiedy i do jakiej ziemi??
polik
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-21 17:04:56
zasadzilam pare tygodni temu cytrynke z nasionek i parre dni temu wyszla z podzziemi nareszcie :grintylko ze tu przeczytalam ze powinna miec jakas specjalna zimie a ja dalam jakas zwyka chyba o kwasnym odczynie ale nie jestem pewna i mam pytanie czy ja przesadzic? jak tak to kiedy i do jakiej ziemi??
kazik
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-22 11:29:36
niezła stronka dużo mi pomogła w hodowli mojej cytrynki
xxx
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-30 09:51:46
mojej cytrynie cały czas opadają liście i wygląda goło :cry czy to normalne ? :roll co mam zrobić żeby tak się nie działo ? :eek  
:) :grin ;) 8) :p :roll :eek :upset :zzz :sigh :? :cry :( :x :) :grin ;) 8) :p :roll :eek :upset :zzz :sigh :? :cry :( :x
problem
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-02 14:43:50
moja cytrynka sadzona z nasionka ma 65cm i kompletnie nie rosnie na boki, czy to sie zmieni czy trzeba z nia cos zrobic?
natalia
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-10 18:36:50
moze masz taką odmiane .powinieneś te gałązki które rosną do góry odłamać wtedy sie pochylą i będą rośły do góry :grin
natalia
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-10 18:38:49
i dędą rosły w bok 
Dodane przez bonsaiii w dniu - 2006-09-14 08:56:14
a ja mam szczepiona sadzonke cytrynki , szybko rosnie i wypuszcza mi aktualnie kwiatki
Dodane przez bonsaiii w dniu - 2006-09-14 08:59:22
szczepioną cytrynke oplaca sie trzymac a nie taki zielony badyl z pestki co z niego nic nie bedzie :zzz
Pytanko...
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-16 18:32:44
Mam takie pytanko: cytrynke wyhodowana z pestki mam niecale trzy lata, ma ok. 15 cm. i troche przywiędłe końcówki listkow (chyba ją przelewam ;) ale nie o to chodzi). roślnka od pewnego czasu nie rosnie wyzej, nie wypuściła jeszcze nigdy zadnych kwiatow... co mam zrobic, zeny dalej rosla? przyciac ja? (jak tak to jak?), czekac?? proszę o porade 
pozdrawiam 
Darq
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-18 13:57:43
dlaczego nie owocuje
Supro cytrynki
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-23 10:31:07
zaczątem hodować cytrynki i mam już ich pare i świetni wyglądają:)))) Mam też inne cytruski:))))
cytrusy
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-23 17:38:39
mam cytrynkę i mandarynkę! :) :grin ;) :p :) :) :grin :grin :p
szczepienie cytrusów
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-24 14:19:36
Prosze o wskazówki dotyczące szczepienia cytrusów! :) Mam jeszcze jeden problem moje drzewko ma około 70 cm i 4 latka ostatnio zauważyłem ze jej liscie na końcówkach robią sie suche co moze byc przyczyną prosze o pomoc zostawiam moje gg 5969288 lub mail naprawde prosze o pomoc pozdrawiam wszystkich miłośników cytrusów :grin :grin jodi
cytryna
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-24 18:33:18
mam cytrynkę :) :grin ;) 8) :p :roll
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-30 10:38:03
ja hoduje cytryny kilka lat Kiedyś otrzymałem gałązke z kwitnącej cytryny i potraktowałem ją ukorzeniaczem wyrosło piękne drzewko mam w tej chwili dwa owoce jeden jest wielkości pięści i wszystko byłoby dobrze gdyby nie to że nie dojrzewa rośnie cały czas i owoc i cytryna nie dojrzał przez całe lato a teraz gdy robi się wieczorem chłodno zaobserwowałem że z liśćmi dzieje się coś dziwnego wyglądają tak jakby jakiś pasożyt wyjadał je od środka chore listki oderwałem i niektóre gałązki odciołem i narazie czekam? 
CO O TYM SĄDZICIE? 
Sylwia
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-06 15:32:25
przyda się za rok na wiosnę dzienki :) :) :) :) :) :) :) :) :) :grin :grin :grin 8) :p :? :eek :upset :zzz :sigh :? :cry :( :x :x :x :x
Kikut
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-21 11:40:23
Mam cytryne juz 2 lata, ale poprzedniej zimy prawie cała obumarła i został tylko kawałek żywego pnia. wiosną wyrosły nowe pędy, ale maja one kolce. czy moja cytryna jeszcze zakwitnie? 
Cytrynowy Maćko
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-22 20:21:09
Od maja br. jestem posiadaczem ładnej cytrynki!!Jestem zadowolony z jej chowu gdyż przez całe lato pojawiały się na niej przepiękne kwiaty oraz wyrosły dwa owoce z czego sie bardzo cieszę!! Lecz zaczal mnie martwic fakt iż opadają z niej piękne zielone liście!!!DLACZEGO????Ponadto zauważyłem że na gałązkach pojawiły się KOLCE!!!To NORMALNE czy może ona dziczeje???Proszę o wskazówki!!!Z góry dzięki
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-24 19:52:24
Witam wszystkich!Czy zna ktoś jakieś tytuły książek o pielęgnacji cytrynek/cytrusów??????
:
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-25 10:23:38
Heej! CZy tu jeszcze ktos w ogule odpisuje?!!
KAZINA
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-25 10:33:37
Oczywiście odpisuję zawsze :) Jednak w dziale „Mam pytanie”, albo po przesłaniu mailika na :) Komentarzyki pod artykułami miały w zamyśle służyć wolnym wypowiedziom i przedstawianiu swoich opinii - czyli komentowaniu :), nie zaś pytaniu. Właśnie dlatego by to ładnie rozgraniczyć powstał dział „Mam pytanie” do którego serdecznie zapraszam :) 
Paweł 
www.cytrusik.pl 
Cytryna gubi dolne liście
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-26 15:00:06
Moje drzewko to cytryna skierniewicka kupiona na stoisku z kwiatami mam ja dwa miesiace dolne liscie zaczely żółknąć na brzegach i opadac a u góry  
zaczeły sie tworzyc male kuleczki. co mam zrobic aby tak te liscie nie żółkły i nie opadały a moze tak ma byc jestem początkującym wjec prosze wytłumaczyć dokładnie
Cytryna gubi dolne liście
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-26 15:03:52
o i jeszcze na glebie pojawił sie taki biało żółty nalot
Cytryna gubi dolne liście
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-26 19:31:31
moj mail:  
smart
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-31 15:11:25
w tym roku posadzilem w marcu cytrynke (z pestki) teraz ma ok.15 cm martwie sie bo jej listki(końcówki listków)stają się żółtawe i wyrastaja jej kolce (czy to śa gałązki?) .Stoji na oknie(południe)podlewam ją co 4 dzień.prosze o odpowiedź.
Odpowiedź do smart
Dodane przez Gość w dniu - 2006-11-03 15:22:20
Twoja cytrynka nie jest chora, ale mozna "poprawić jej odpornosc" poprzez nawozenie. :) :)
ona
Dodane przez Gość w dniu - 2006-11-10 10:33:52
gdzin ten sklep
KAZINA
Dodane przez Gość w dniu - 2006-11-10 10:48:51
Sklepik jest na widoczny na górze strony w Panelu przycisków : START SKLEPIK GALERIA UPRAWA MAM PYTANIE... CIEKAWOSTKI ODMIANY :) Można także do niego trafić klikając na link SKLEPIK
Super cytrynka
Dodane przez koziol w dniu - 2006-11-30 18:41:13
Piękny okaz, du zo małych cytryn. Towar dobrze zapakowany, obsługa miła. Polecam ten sklep. Dziękuję za prezent na pewno się przyda.
Cytryna traci liście
Dodane przez michał123 w dniu - 2006-12-16 12:50:31
Co sie dzieje, gdy moja cytryna gubi liście.
hydroponika
Dodane przez Zosien w dniu - 2007-01-18 10:31:01
mialam sadzonke cytryny i kumkwata ale zaczely schnac i tracic liscie po wykopaniu okazalo sie ze grzyby calkiem zjadly im korzenie! :cry wiec bardzo predko przesadzilam mandarynke z umytymi korzonkami do granulek i ma sie swietnie wypuscila liscie i wyglada bardzo dobrze, pisze bo nigdzie nie znalazlam uprawy cytrusow "w wodzie" a to duzo wygodniejsze :)
paczki
Dodane przez Matiaz w dniu - 2007-02-12 16:22:51
witam!mam pytanie na mojej cytrynie skierniewickiej pojawiaja sie paki.jaka metodą najlepiej zapylac kwiaty???prosze o odpowiedz najlepiej na moj email:
kwiaty i owoce
Dodane przez dzodzo11 w dniu - 2007-02-14 11:26:44
mam pytanie! mija cytryna ma już 4 lata i jeszcze ani razy nie maiła kwiatów. proszę powiedzieć co moze być tego przyczyną? :(
rozsadzanie
Dodane przez srubka w dniu - 2007-02-21 00:16:58
hej  
Jak przycinak pędy by puzniej móc je wsadzi do ziemi tak by one rosły?? 
Jest jakiś specjalny sposó czy coś bo ostatnio próbowałem i nic???
pąki
Dodane przez matiaz w dniu - 2007-02-26 17:51:26
prosze o info.na mojej cytrynce skierniewickiej sa paki i nie wiem co robic z nimi. :? czy je przyciac :? jak zapylac kwiaty :? :?:?:?:?:? prosze pisac na moj mail pisalem 2 tygodnie temu i nie bylo zadnej odpowiedzi!!! :eek :upset
HELP!!!!
Dodane przez monia w dniu - 2007-03-01 11:56:42
CYTRYNKA MI USYCHA!!! nie wiem czemu!! ma ok 4 miesięcy, i poprostu zaczyna schnąc. Podlewam ją 1-2 w tyg , dzisiaj pierwszy raz nawoziłam, ma dobre miejsce nasłonecznione. Ale nie ma dziurek w doniczce, czy to może by główny problem?? HELP!!!!!!! :sigh :cry
grapefruit
Dodane przez Bart w dniu - 2007-03-14 10:04:22
nie martwcie sie!!! :grin moja ciocia zasadzila kiedyspestke cytryny i po 5-lat miala 2-cm owoce :grin :eek
Dodane przez Hodowca w dniu - 2007-03-23 12:50:18
ja mam cytrynę która ma już 10 lat :) :)
cytrynki
Dodane przez guta w dniu - 2007-03-26 19:41:54
na owoce cytrynek wychodowanych z pestek niestety trzeba poczekac od kilku do nawet 25 lat! 
Jeśli chodzi o chodowanie sadzonek z gałązek, to należy odciąć pęd z ok. 5 listkami, użyć ukorzeniacza i wsadzić do gleby. po pewnym czasie gałązka na pewno puści korzonki. 
:)
Do Moni
Dodane przez guta w dniu - 2007-03-26 19:46:38
Przyczyn usychania listków może być wiele: możliwe, że twojej roślince gniją korzenie, najlepiej spróbuj przesadzic ją w jakąś doniczkę z otworkiem. Przyjżyj się również czy roślinka nie została zaatakowana przez jakieś szkodniki!
cytryna
Dodane przez radmid w dniu - 2007-03-27 12:11:26
a ja mam znajomego ktory ma cytryne z pestki!!! 
ma ona 8 lat i miała juz owoce !!! 
mozecie wierzyć lub nie ale to prawda !!! :) :grin ;) 8) :p :roll :eek
Owoce cytryny - kiedy są dojrzałe ???
Dodane przez mikipl w dniu - 2007-04-01 14:10:46
Witam, mam małe pytanie i byłbym wdzieczny za odpowiedz :) Kupilem jakies 4 miesiace temu cytryne (przypuszczalnie odmianę zwyczajną)była ładnie ukwiecona i miala juz pare małych owoców. Z tego wszystkiego został sie tylko jeden owoc (reszta spadła pewnie dlatego, że roslinka jest jeszcze stosunkowo mała i nie dala by rady przetrwac z tyloma owocami) urusł bardzo duży i prezentuje sie okazale. Problem polega na tym, że nie wiem czy owoc jest juz dojrzały i zdatny do spozycia, bo nadal jest zielony. Zastanawiam sie tez czy dojrzeje po zerwaniu, bo zaczynaja mi rosnąć kolejne owoce i boje sie, ze przez ten duzy owoc znowu zaden mały sie nie rozwinie. Jeśli ktoś praktykował juz zrywanie i wykorzystywanie owoców z domowej hodowli, to prosze o jakąś rade i pomoc. Mój e-mail:
za długo ??
Dodane przez green14 w dniu - 2007-04-17 14:45:08
1-2 tygodnie temu posadziłem moją cytryne (z pestki) jeszcze nie wyrosła .... coś z tego bedzie czy mam czekac dłuzej ??
:)
Dodane przez monia w dniu - 2007-04-19 19:12:06
Mi jedna cytryna wyszłą dopiero po dwóch miesącach, a druga już po tygodniu ;) czekaj z utęsknieniem napewno wyrośnie ;) 8)
a jak wygląda ... ?
Dodane przez green14 w dniu - 2007-04-20 18:38:52
a jak wygląda taki "kiełek" cytryny kiedy własnie z ziemi wyrasta ?? bo mi sie zdaje ze juz chyba mi wyszły ... bo jedno jest taki około 1 cm. z takim brązowym u góry a drugie tez około 1,5 cm. ale to mo u góry 2 małe listki :) wiec jak to wygląda ??
kiełkujaca cytrynka
Dodane przez mikipl w dniu - 2007-04-30 10:30:18
do green14: na tej stronce znajdziesz zdjecia kielkujacej cytryny wyciagnietej z ziemi. Czyli pestka plus lodyga z listkami http://cytrusik.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=168&Itemid=57
maly problem
Dodane przez dafcio25 w dniu - 2007-04-30 10:33:58
Witam wszystkich! Mam mały problem mam cytrynke roczną zasadzoną z pestki! Na dwóch liściach pojawiły się żółte plamy co mam robic??? :? :?
Brak pąków kwiatowych
Dodane przez marrol w dniu - 2007-04-30 14:33:10
Witam, 
 
Kupiłem w cytrusiku sadzonkę cytryny, mam ją już ponad miesiąc i bardzo ładnie się rozwija, tzn. wypuszcza nowe pędy, ale niestety są to tylko gałązki i liście... Natomiast nie wypuszcza pąków kwiatowych. :( Czy to oznacza, że w tym roku się już nie doczekam na nie i zakwitnie dopiero w przyszłym roku? Co może być tego przyczyną, może np. roślina była za młoda?
moja mandarynka choruje!
Dodane przez dziewczynka w dniu - 2007-05-01 12:36:34
co zrobić , moja mandarynka ma takie dziwne pożółkniete liście (jest ich na dodatek bardzo mało), bardzo dużo kwaiatów i opadające owoce ???? a z cytryną też jest coś nie tak ostatnio :( na liściach pojawiają się brązowe plamy :x co się z nimi dzieje :? :? :? pomocy :sigh
Rozpoznanie itp.
Dodane przez Mikusia w dniu - 2007-05-03 11:30:46
Wyrosły mi trzy cytrusy, lecz nie wiem która cytrynka a która mandarynka. Wychodowałam sobie jako roślinkę ozdobną lecz nie znam się wogóle na ich pielęgnacji itp. Czy ktoś może mi to szczegółowo omówić?
Rozpoznanie itp.
Dodane przez Mikusia w dniu - 2007-05-03 11:33:27
A i jeszcze mój e-mail jak ktoś dużo wie o cytrusach to proszę niech się ze mną skontaktuje.
Dodane przez Wtyczka w dniu - 2007-05-09 14:03:07
co sie dzieje? moja cytrynka rośnie cały czas do góry i nie wypóściła ani jednej gałązki a mam ja już od 2 lat. co mam robic??
Pyt. o Rośnięcie
Dodane przez Radek w dniu - 2007-05-14 17:38:21
Mam takie pytanko: jak szybko rośnie cytryna i co można zarobić jak stanie sie za wielka? :?
zaszczepienie cytryny
Dodane przez kornel w dniu - 2007-05-30 20:44:01
cytryna musi mieć centymetr obwodu w pniu musisz naciąć pień i poszukać kogoś kto ma zaszczepioną cytryne jak znajdziesz to natnił pień i włuż go do wyciętego rowku i zaklej taśmą  
 
Michał
Preparaty do szczepienia
Dodane przez srubka w dniu - 2007-06-17 21:41:10
Jakiej masci uzyc ijakiej tasmy a moize czegos jeszcze?? 
Niecierpliwie czekam na odpowiedz... 
:grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin
pomoc
Dodane przez chomcz w dniu - 2007-06-18 18:27:42
jestem początkujacy ale jak ktos by chciał pomocy to ja chętnie pomogę gg 9286510
r
Dodane przez chomcz w dniu - 2007-06-18 18:28:22
t
Dodane przez mandod1 w dniu - 2007-07-05 20:11:30
Czy da się rozmnożyć w domu cytrynę? Nie chodzi mi o wysiew pestek.
cytrynka
Dodane przez cyfitrynka w dniu - 2007-07-31 09:49:35
kupiłam u was ostatnio cytrynkę.Jestem b.zadowolona.Jednak chciałabym wiedzieć czy to jest cytryna skierniewicka bo nie było to zaznaczone.I czy jest jakaś różnica między cytrynka a cytrynką skierniewicką?
Dodane przez kokose3ek w dniu - 2007-08-08 11:12:12
Choduje swoja cytrynke juz ponad 2 lata. Ma 135cm i ma piekne duze zielone liscie. Mimo iz nie stosuje zadnych nawozow i chcialabym sie dowiedziec za ile lat moja cytrynka moze owocowac?? :?
pajęczynka na cytrynie
Dodane przez tomcio33 w dniu - 2007-08-25 18:23:39
witam. 
zobaczyłem ostatnio na mojej cytrynie pajęczynkę, proszę o info. co mam z nią zrobić i czy to jest normalne, bo całe drzewko jest w świetnym stanie, owocuje.\Pozdrawiam
niech mi ktoś podpowie...
Dodane przez evil w dniu - 2007-08-31 19:41:08
Choduję moje dwie cytrynki już prawie 4 LATA jednak jeszcze nigdy nie pojawiły się u nich kwiaty. A takie miałam nadzieje na OWOCE...Co z nimi nie tak? Dodam że na obydwu juz od maleńkości znajdowały się kolce (nawet do 2 cm dł.) czy to oznaka zdziczenia? :?
KOLCE...
Dodane przez dawidson13 w dniu - 2007-09-29 15:14:44
Jteż choduje cytrynę od prawie 4lat. Ma już 145cm.wys. Niewiem dlaczego,ale dolne partie lisci poprostu usychają niewiem ci mam zrobić. :?
strony świata
Dodane przez kafaro18 w dniu - 2007-11-03 13:30:59
Zamierzam wysiać cytrynę lecz mam pokój od północy czy moja cytrynka bedzie mi rosła jesli tak to w którym miesiącu ja wysiac :?
Dodane przez korek0_0 w dniu - 2007-11-06 00:04:55
Chcialbym zaczac chodowac cytryne od pestki.czy ona mi wyrosnie?i do jakiej ziemi musze wsadzic pestke?po jakim czasie zacznie mi kielkowac?prosze o porade :)
Dodane przez kafaro18 w dniu - 2007-11-10 16:24:16
korku do wysiewu cytrusów używaj ziemi średnio ciężkiej (patrz u góry) powinna zacząć wyrastać od 3 do 6 tygodni  
ale żeby mieć owoce musisz poczekać od 15 do 25 lat chyba ze ją zaszczepisz (nie wiem jak to zrobić musisz popytać  
ale mi sie wydaje ze dobrze by było to zrobić po kilku latach bo przecież roczna cytrynka jest chyba za mała i młoda) pozdro od kafaro P.S ja tez niedawno wysiałem cytryne :) :grin ;)
pomocy!!!!!
Dodane przez helka66 w dniu - 2007-11-15 19:51:16
mam cytryne ale zaczęły opadać liście!pomocy!co mam robić? :?
Dodane przez chuck_1 w dniu - 2008-01-27 16:24:44
Jestem początkującym hodowcą cytrynki,liczę że coś z tego wyjdzie i wyda choć jeden mały owoc.
Dodane przez motylekh w dniu - 2008-04-26 09:51:56
co się dzieje jak liście od mojej cytrynki zrobiły się koloru czerwonego??? i liscie takze odpadają a jest długości 30cm
ORTOGRAFIA OBOWIĄZUJE!
Dodane przez dawciott w dniu - 2008-04-26 22:32:45
Moi drodzy jestem zaciekawiony czytając Wasze rady itp. :), ale pamiętajcie o zasadach ortografii... :upset , bo naprawdę obciach jest napisać "wogUle, Żucać, CHodować" :eek . Czasem przeczytajcie ponownie to co napisaliście! :p
Dodane przez kura807 w dniu - 2008-10-21 19:35:54
moze mniej tych zdrobnien co :? bardzo mi fanie idzie hodowla kawy i oliwek:)dzieki za rady dostalam szustke8)skod macie te sposoby:eek.to pa:grin
Dodane przez cytrynka1374 w dniu - 2008-10-25 22:34:24
Jakby wychodowanie cytrynki było takie proste jak piszą byłoby fajnie. Moja cytrynka, którą choduję od przeszło miesiąca dopiero ledwo wychodzi z ziemi :cry :roll
POMOCY!!!!!!!!!!!!!
Dodane przez cytrynka1374 w dniu - 2009-01-03 16:16:52
Moją cytrynkę i pomarańczki zaatakowały mączniki. Co mam zrobić :? :? :?  
Jeśli ktoś wie, proszę pisać na gg:2848211 
albo na maila:
do cytrynka1374
Dodane przez menijna w dniu - 2009-01-26 22:35:42
Popatrz na forum miesiąc to i tak dobrze. Niektóre kiełkują dopiero po 4 miechach leżakowania ;] Poszukaj po forach co robic słuszalam że trzeba ją nakryc odciętą połówką butelki zeby miala cieplo. Taka mini-szklarnia > dziala na tej samej zasadzie. Wcieple i sloneczne miejsce, zraszac listki i żeby jej nie bylo w ziemi sucho a będziesz za 15 lat jest cytrnki ;P pozdr
hejo
Dodane przez xmiax8 w dniu - 2009-05-05 14:54:38
moja cytrynka ma z 15 cm i już kwitła :roll  
ządzę hahaXD czy ktoś mi powie kiedy beda owoce  
czemu tak mtrudno byc mna??
USYCHAJĄCE PĘDY
Dodane przez