Galeria Sztuki
Start arrow Uprawa arrow Mandarynka
�wiat cytrusów Cytrusik.pl
Zaloguj się
Login

Hasło

Pamiętaj
Zapomniałeś hasła
Nie masz konta? Załóż sobie
Ciekawostki o Forum
2939 wiadomości.
2668 Zarejestrowanych użytkowników.
Ostatnia rejestracja: dalioffa
Użytkowników online: 418
Ciekawe Strony
Obrazy olejne- Tomasz Sętowski, - nowe obrazy.
Mandarynka
Oceny: / 391
KiepskiBardzo dobry 

Image

Pierwszy w Polsce Ebook poświęcony uprawie mandarynki i innych cytrusów. "61 sprytnych rad jak wyhodować piękne cytrusy" to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto ma na swoim parapecie te piękne rośliny. Tylko teraz 24,50 18,99 zł

Kilkanaście świetnych fotografii pięknych roślin i ponad pięć tuzinów bardzo praktycznych rad. Książkę czyta się lekko, a wszystkie zawarte w niej informacji od razu można wcielić w życie.

 

TO NIESAMOWITY PORADNIK JAKIEGO JESZCZE NIE BYŁO.
Tylko teraz 24,50 18,99 zł (koszt wysyłki 0 zł)

 

zamów cytrusik@cytrusik.pl

 


 

 


 Zamów cytrusik@cytrusik.pl

MANDARYNKA
 
Stanowisko
Mandarynki lubią ciepełko i słoneczko im więcej tym zdecydowanie lepiej. Nagrzewanie można rozpocząć od samego ranka, aż do ostatniego promyczka słońca.  W okresie Kwiecień – Wrzesień jest go u nas najwięcej więc mandarynki rosną bardzo szybko. Czasem gdy stoją cały czas na słonku ich listki stają się „omdlałe” i wyglądają mało jędrnie. Jednak nie trzeba się tym w ogóle przejmować to naturalny mechanizm. Roślinki po nocnym odpoczynku znów są gotowe na kolejny ciepły dzień.

Gleba
Nie bez znaczenia jest to, w jaką ziemię posadzimy nową sadzonkę, lub przesadzać będziemy starsze drzewka cytrusowe. Tak jak człowiek dobrze się czuje w pewnych środowiskach, a do innych nie może przywyknąć, tak i rośliny potrzebują określonego podłoża.

Cytrusy rosną w naturze w różnych rodzajach gleb. Przystosowały się świetnie zarówno do piaszczystego podłoża jak i gleby zasolonej, a także ziem gliniastych i iłowych.

W uprawie doniczkowej lub pojemnikowej podłoże możemy bardzo płynnie i łatwo dobierać, poprzez mieszanie poszczególnych składników.

Teraz krótko o rodzajach gleby :

Gleby ciężkie, gliniaste -są zasobne w składniki pokarmowe i mają dużą pojemność wodną, mało przewiewne, masywne i nieprzepuszczalne. Wymagają rozluźnienia, by mogły być zastosowane do uprawy cytrusów.

Gleby średnio-ciężkie - mają dobrą zdolność magazynowania wody, umiarkowaną przepuszczalność, średnią przewiewność, a także dobre parametry termiczne. Takie gleby świetnie spełniają swoją rolę jako podłoże do cytrusów.

Gleby lekkie, piaszczyste -cechują się dużą przewiewnością i przepuszczalnością, ale za to małą pojemnością wodną. Szybko przesychają, a składniki pokarmowe są łatwo wymywane. Właściwości można poprawić, dodając materii organicznej. Nie spełniają swego zadania, jako podłoże do cytrusów.

Gatunki cytrusów hodowanych w naszych domach, są tak dobierane aby dobrze się czuły w podłożu średnim. Musimy więc połączyć ze sobą kilka składników. Robimy tak ponieważ sama ziemia gliniasta jest zbyt zwięzła i długo zalegała by w niej woda, a korzenie zwyczajnie zaczęły by gnić. Ziemia piaszczysta z kolei nie utrzymuje dobrze wilgoci i składników pokarmowych. Polecamy gotowe mieszanki gleby skomponowane z myślą o cytrusach.

Idealny skład ziemi dla cytrusów to:

Ziemia ciężka, gliniasta - 1 część
Ziemia organiczna, kompostowa - 2 części
Ziemia torfowa pH 5,5- 6,5- 2 części
Do takiej mieszanki można dodać trochę grubego piasku. Na doniczkę o średnicy 18 cm wystarczy garść. Nie zaszkodzi też dodatek perlitu, który znakomicie poprawia strukturę gleby i ma nieoceniony wpływ na korzenie, zwłaszcza u młodych sadzonek!

Skład podłoża to jedna sprawa, drugą niemniej ważną jest odczyn gleby. Znany wszystkim dobrze z lekcji chemii wskaźnik pH jest wyznacznikiem kwasowości, lub zasadowości. Odczyn obojętny to pH=7. Odczyn większy od 7 oznacza, że gleba jest zasadowa, a pH mniejszy od 7, to gleba kwaśna. Wartość pH wpływa na rozpuszczalność składników mineralnych i na ich dostępność dla cytrusów. Najlepsze dla cytrusów jest pH 5,5- 6,5.

PAMIĘTAJMY!!! KWASOWOŚĆ PODŁOŻA MA BARDZO DUŻY WPŁYW NA DOBRY ROZWÓJ I ZDROWIE CYTRUSÓW.

Jeżeli dopuścimy do tego, aby odczyn gleby w doniczce przekroczył poziom powyżej pH 7 to niektóre składniki pokarmowe przejdą w formy nieprzyswajalne dla cytrusów i wywoła to problemy w ich rozwoju. Woda zawierająca zbyt duże ilości wapnia jest największym przyczynkiem do zmiany pH na zasadowe. Dbajmy o to aby woda do podlewania była zawsze miękka, a unikniemy wielu problemów. SKDĄ JĄ UZYSKAĆ czytaj tu …

Nawożenie
Mandarynki lubią być nawożone w okresie najsilniejszego wzrostu- czyli Marzec- Wrzesień.
Najlepiej używać NAWOZIKÓW DEDYKOWANYCH DO CYTRUSÓW. Na początek jednak radzę zaopatrzyć się także w świetny i bardzo delikatny nawozik, który jest idealny dla początkujących hodowców (LINK TU)
Przy nawożeniu trzeba się kierować zasadą - że więcej nie znaczy lepiej. Na początku z „ nadmiernej miłości” łatwo przedobrzyć z nawożeniem i roślinka zostanie porażona i zacznie chorować. W skrajnym przypadku może nawet uschnąć. Lepiej więc nawozić ja stopniowo i zawsze zgodnie z zaleceniami z ulotki. 
W okresie spoczynku mandarynek nie trzeba podkarmiać. Od czasu do czasu ewentualnie troszkę delikatnym nawozikiem (LINK TU) 

Przesadzanie
Najlepszym okresem na przesadzanie jest wczesna wiosna. Roślinkę przesadzamy zawsze do doniczki przynajmniej 2 razy większej tak by całość zabiegu miała sens. Doniczka powinna mieć oczywiście nawiercone dziurki od spodu tak by nadmiar wody mógł się z niej swobodnie wydostać. Na początku wsypujemy odpowiednią mieszankę ziemi do nowej doniczki. Gdy jest już pełna wsadzamy w nią starą doniczkę tak by zrobić otwór kształtem idealnie pasujący do korzeni. Po tym zabiegu bardzo delikatnie wyjmujemy roślinkę ze starej doniczki i umieszczamy w idealnie pasującym otworze w nowej doniczce. Lekko ubijamy ziemię, zasypujemy i obficie podlewamy. Po zabiegu roślinka powinna postać w cieniu w temperaturze pokojowej przynajmniej przez okres 24h.

Podlewanie
Mandarynki lubią  wilgotne podłoże. W okresie pełnego lata roślinkę można podlewać co 3 dni. W pozostałych porach roku co 5-6dni. W czasie zimy - nawet raz na tydzień, lub rzadziej. Te zasady są przydatne tylko przez pierwsze kilka miesięcy. Później każdy wyczuje już sam ile jego mandarynka pije wody i jak dużo jej potrzebuje. Najlepszym sprawdzianem jest kontrola wagi doniczki. Gdy ziemia staje się zbyt sucha, przez co doniczka jest lekka znaczy to, że czas na konewkę (LINK TU). Cytrynki uwielbiają również skraplanie wodą po listkach. W czasie lata najlepiej zawsze 2 razy dziennie – rano i wieczorem. Polecamy do tego celu CIŚNIENIOWE SKRAPLACZE NOWEJ GENERACJI . Nigdy nie należy skraplać roślinki na pełnym słońcu. Krople wody, które pozostaną na listkach zaczną działać jak soczewki skupiające i po kilku dniach na listkach pojawią się brzydkie bąble wywołane poparzeniem. Jeśli nie lubisz zbyt częstego doglądania, lub zamierzasz wyjechać na dłużej nie zapomnij zaopatrzyć się w (LINK TU)
    
Wegetacja
W okresie od Października do końca Stycznia roślinki zapadają w sen zimowy. W tym okresie idealnymi są dla nich jasne pomieszczenia o temperaturze 12-15 C. W okresie tym roślinkę rzadziej podlewamy i nie nawozimy. Nie dokonujemy na niej także żadnych zabiegów. Czas wegetacji jest bardzo ważny, gdyż dobrze przebyty wpływa bardzo korzystnie na owocowanie i kwitnienie. Jednym słowem roślinka też musi troszkę sobie odpocząć.
 
Przycinanie
Przycinania najlepiej dokonuje się wczesną wiosną. Wówczas to roślinka ma najwięcej sił witalnych i najszybciej odbuduje utracone fragmenty. Odcinamy najdłuższe odrosty – szczególnie te młode pozbawione listków które pojawiły się w okresie zimy. Możemy także kształtować koronę roślinki tak by pasowała do naszych upodobań estetycznych. Jedynym wyznacznikiem jest nasz gust. Trzeba tu pamiętać, że przycięcie dolnych partii roślinki spowoduje  przekierowanie sił i rozrost korony.  Przycinania dokonujemy raz na rok.

 

 

Komentarze
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-02 22:15:25
:zzz :zzz :) :eek :cry :? :sigh :zzz ;) :cry :( :upset
BABCIA
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-12 21:22:21
8) :p :sigh :eek :) :) :grin :grin :grin ;) ;) 8) :sigh :zzz :upset :eek :upset :eek :eek :roll :roll :? :cry :x :x
Dodane przez Gość w dniu - 2006-04-21 22:20:59
Mam mandarynke lecz jakoś marnie wygląda. Jest jeszcze mała i nie wiem czy czegoś jej nie brak???? :? :?
kwapon:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-04 18:32:11
Marnie wyglada czyli jak? ma zółt-zielone liście , schnie, odpadaja jej liście??
kwapon gg4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-10 13:03:53
a czym nawozisz??jezeli nie przesadzałas to ja przesadz 
Mandarynka
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-19 12:38:45
Mam mandarynkę :grin :grin :grin i niewiem jak się nią zjmować :sigh :sigh :sigh
kwapon gg:4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-19 16:33:08
wszystko masz wyzej napisane.
ANDRZEJ
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-21 14:53:37
Moja mandarynka ładnie sie przyjęła;wypuściła nowe listki i ładnie owocuje. :grin
ANDRZEJ
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-21 15:01:03
:grin :p :grin :p :grin :p podoba mi się moje drzewko mandarynkowe! :grin :p
Dodane przez Gość w dniu - 2006-05-27 14:44:43
:x :( :? :eek :upset :zzz :sigh :p 8) ;) :grin :) dopiero zasadziłem
ania
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-01 09:24:07
Moje mandarynki stoją na dworze przez 24h/d, choc pogoda nie sprzyja. Chyba nic im nie bedzie ? :?
kwapon gg4894858
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-01 15:45:40
lepiej ja na noc zabierac do domu ":)
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-08 18:40:26
ja mam mandarynke z jakis 1,5 miesiaca a ona ma 24 cw i ma duze ladne zielone listki czasem z nia rozmawiam 
dulex gg6363641
Dodane przez Gość w dniu - 2006-06-08 23:44:07
A ja wyhodowałem moją mandarynkę z pestki. Rośnie już 3 lata, ma 30cm. Przesadzam co roku na wiosnę a teraz trochę marnieje (żółkną liście na dole, ale u góry rosną nowe). Dlatego znalazłem tą stronkę żeby się poradzić. Niczym nie nawoziłem, gleba uniwersalna. 
Zastosuje się do wskazówek napisanych wyżej i zobaczę co się będzie działo. 
Jedno pytanie: czy mogę ją przesadzić teraz, tzn.latem???
jarek
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-12 11:54:13
mam na mandarynce przendziorki,co prawdopodobnie sprawia że gubi ona kwiaty, obecnie stosowane środki nie przynoszą już skutku, proszę o podanie nazw preparatów skutecznie zwalczających je.
grażyna
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-12 14:58:38
ja tez wyhodowałam moją mandarynkę z pestki teraz ma ok.3 cm ma nadzieje, że szybko urośnie :) :) :)
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-13 22:46:06
JAK podlewać cytrusy? (chodzi mi konkretnie o mandarynki i cytryny) z góry czy z dołu, tzn na podstawkę?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-07-29 23:03:23
Czy mandarynka z pestki zaowocuje czy trzeba czekac tak jak na cytrynkę 25 lat?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-01 23:19:46
Ja też wychodowałam moją mandarynkę z pestki. Rośnie jak "na drożdżach". Czekam kiedy zaowocuje.
Dodane przez Gość w dniu - 2006-08-03 20:16:57
wyhodowałem małą mandarynkę z pestki..ok 25 cm...chciałbym z niej wyhodować bonsai...czy to możliwe?... :? ...
gosia
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-21 17:31:49
Ja mam mandarynke i cytrynke cytryna zawyczaj niema lisci ale zato 15 kwiatkow i wtedy ma owoce mandarynke kupiłam niedawno w skierniewicach na swiecia kawiatow owocow i warzyw i czy ona musi miec tak bardzo słoneczne miejsce :roll :) :)
Laziza89
Dodane przez Gość w dniu - 2006-09-24 18:19:48
Hihi też mam mandarynke z pestki ma jakieś 20cm kurde kiedy bedą pierwsze kwiatki :?
cytrusy
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-01 15:44:48
Mam mandarynkę i cytrynkę!ładnie owocują! 8) ;) :grin :) :p :grin ;) :roll :p :) :grin ;) 8)
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-05 16:00:40
:) :) :) moja mandarynka ma ponad rok i jest niezbyt duża ale dzieki tej stronie zobaczyłam żę nie tak o nią dbałam. Dzieki za rady :) :) :)
Szczepienie !!!!!!
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-13 12:32:11
Mam pytanie czy jest mozliwość abym sam mógł zaszczepic swoją mandarynke jeżeli tak proszę o jasne instrukcje to mój nr. gg 9336488 i email  
Z góry dziękuje :? :?
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-15 16:44:14
mam pytanko odnosnie mandarynki kupiłem ją 2 miesace temu ma jakieś 40 cm,idzisiaj zobaczyłem że moja malutka ma kwiatki czy to zostawić czy zerwać :?
gosia
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-19 00:02:28
:grin ja tez mam mandarynkę. :roll zastosowałam sie do wskazówek zamieszczonych na tej stronie, i pięknie rosnie. Ludzie nie piszcie głupstw ani durnych pytań, tylko czytajcie i róbcie co karza a będa efekty . :p Pozdrawiamnullja tez mam mandarynkę. :roll zastosowałam sie do wskazówek zamieszczonych na tej stronie, i pięknie rosnie. Ludzie nie piszcie głupstw ani durnych pytań, tylko czytajcie i róbcie co karza a będa efekty . :p Pozdrawiam[B]null[/B]
smart
Dodane przez Gość w dniu - 2006-10-31 15:16:57
Mam mandarynkę kupilem ją jak miala 20 cm, teraz ma ok 50cm.pięknie owocuje ale jej owoce maja mniej niż 4cm.Czy tak powinno być ? Prosze o odpowiedź. 
Dodane przez kakamka w dniu - 2007-01-14 15:59:55
młode i małe drzewka raczej nie będą miały dużych owoców ale jak podrośnie jeszcze trochę będzie miała duże śliczne owoce, ale jak będzie miała z 1,5 metra i owoce wielkości 4cm to zdecydowanie bedzie to bardzo dziwne. no chyba że to odmiana o małych owocach... wtedy nawet jak będzie miała 10m wysokości to i tak będziesz mieć owoce wielkości 4cm 8)
Dodane przez kakamka w dniu - 2007-01-14 16:02:00
to wiem, ale za to nie mam pojęcia co to szczepienie i czy TRZEBA nawozić mandarnki to nie wiem
marszcznie liści
Dodane przez sprezyna w dniu - 2007-02-03 08:55:24
witam. jestem szczęśliwą właścicielką mandarynki wyhodowanej od od pestki :grin ostatnio zauważyłam że nowe listki są jakby pomarszczone czy też pogiete :cry jaka może być tego przyczyna?? opiekuję się nią dopiero trzeci miesiąc i jako początkujący hodowca proszę o pomoc!! dziękuję i pozdrawiam ;)
czekam na moją roślinkę
Dodane przez malawinka w dniu - 2007-02-13 16:49:07
czekam na moją roślinkę i czekam, ma przyjść jutro - oby poczta nie nawaliła :p
żółte listki
Dodane przez malawinka w dniu - 2007-02-24 16:10:53
wkońcu doszła ta moje mandarynka ale pożółkłe listki dlaczego HELP HELP HELP :cry
Dodane przez marti w dniu - 2007-02-28 18:31:51
Moją mandarynkę hoduję od kilku miesięcy. Ma ok. 5 cm. Ostatnio zauważyłam małą, podłużną dziurkę na listku. Skład ziemii sprawdzałam i jest dobry. Co mam robić?? Plissss o pomoc :upset :sigh
:)
Dodane przez monia w dniu - 2007-03-01 11:53:34
Hej wszystkim! Mam w domu cytrynke i mandarynkę zasadzoną własnoręcznie, oraz kawę. Mandarynka dopiero co wzeszła. Dokłądnie tydzień może 5 dni temu. Czy mam ją pielęgnowa tak jak to jest tu napisane?? Dzisiaj pierwszy raz ją nawoziłam, dałam jej narazie bardzo mało. plisssss powiedzcie mi co mam robic, :? Narazie się ładnie trzyma. POzdro 4 all!!
nasionko
Dodane przez Bart w dniu - 2007-03-16 11:32:19
do ziemi wsadzilem nasionko grapefruita ma 4-cm wypuscil 5 listkow ale ostatnie dwa przestaly rosnonc co mam robic??? :cry
???
Dodane przez Justyna w dniu - 2007-04-16 16:00:02
a czy moze byc ewentualnie zwykla ziemia?? Bo ja posadzilam nasionko do normalnej ziemi do kwiatow i mi wyrosla sadzoneczka ( ma 3 listki 4 rosnie! :grin ). jak nie moze byc taka to piszcie !!! :)
?????
Dodane przez Justyna w dniu - 2007-04-20 14:23:07
:? :?  
jk
Dodane przez Justyna w dniu - 2007-04-28 10:47:40
jhkhg
Dodane przez Justyna w dniu - 2007-04-28 11:09:37
Chyba napisze na e-maila strony.bedzie szybsza odpowiedz nie? :roll
Co
Dodane przez Asia w dniu - 2007-05-12 16:40:56
zasialam mandarynke z nasionka,rok temu.Od jakiegoś czasu  
jej liście są pożółknięte i pomarszczone.Co robic??? (mandarynka ma ok.20-30 cm) :? :sigh
a
Dodane przez giero w dniu - 2007-06-03 16:28:03
Ja mam swoja mandarynke 8 lat wyhodowana z pestki, wysokosc okolo 160 cm owocowac narazie nie ma zamiaru ale i tak ladnie wyglada :)
Dodane przez justyna w dniu - 2007-06-10 14:58:55
sluchajcie!!! czy ktos pisal z was na maila strony?? jak tak to ile czekaliscie na odpowiedz? ja czekam 2 miesiace... :upset :zzz :roll :sigh :x :cry :? :(
Dodane przez Lesny w dniu - 2007-06-21 15:38:32
Kto z was moze mi powiedziec kiedy rosna galazki z boku w mandarynce :? :? :grin
pestki
Dodane przez piotrek37 w dniu - 2007-08-04 15:30:15
a ja prawie nigdzie nie mogę znależć mandarynki z pestkami :upset :sigh
pestki
Dodane przez piotrek37 w dniu - 2007-08-04 15:30:36
a ja prawie nigdzie nie mogę znależć mandarynki z pestkami :upset :sigh
ja
Dodane przez justyna w dniu - 2007-08-27 18:26:29
ja dałam na maila pytanie dośc dawno temu nie pamiętam kiedy ale już parę miesięcy temu.I co?? :? I nic!!! :upset już przestałam czekac na odpowiedź bo nie ma co. zawiodłam się a piszą że na maila jest szybsza odpowiedź.. :sigh :cry :( :x
Może ktoś pomóc??
Dodane przez zocha_s_cka w dniu - 2008-01-23 16:21:21
Otóż przed świętami zasialam 10 nasionek cytrynki i 2 nasionka mandarynki. Problem polega na tym, że nie mam zielonego pojęcia dlaczego roślinki nie wychodzą... 
Doniczki stoją w ciepłym i jasnym miejscu (mają 20 stopni) A może trzeba je przezimować w chłodnieszym pomieszczeniu?  
Pomóżcie prosze :cry
Mam zasiane mandarynki i cytrynki
Dodane przez kotinka w dniu - 2008-03-04 18:37:32
Mam 11 lat i zasiałam sobie cytrynę i mandarynkę roślinki pięknie rosną a ja jestem szczęśliwa ich wyglądem, chociaż cytryna troszkę mi zwiędła ale wypuszcza już nowe listki i myślę że będzie wszystko dobrze. Zasiałam tak że  
Grapefruita i bardzo ładnie wyrósł ma już 4cm i 3 liście. :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
zocha_s_cka ja bym radziła :
Dodane przez kotinka w dniu - 2008-03-05 10:32:02
najlepiej podlewać cytrusy zimną przegotowaną wodą i najlepiej wlewać wodę do podstawki. Doniczka powinna stać w dobrze oświetlonym miejscu i najlepiej blisko ale nie za blisko kaloryfera.Oby to pomogło!!!!!! :) :) :) :) :p :p :p
mam problema
Dodane przez kotinka w dniu - 2008-03-05 10:37:55
Moja mandarynka ma jakieś pogięte listki i wygląda mizernie co robić :? :? :? :? :? :? :?
Dodane przez kotinka w dniu - 2008-05-31 18:01:18
moja mandarynka stoi na słonku ale od słonka robią sie jej biale liscie co robic pomocy odpiszcie na prosze pomocy
Dodane przez szmek w dniu - 2008-06-24 14:05:17
Mam problem. Moja mandarynka od kilku dni nagrzewa sie na słoneczku :d. Zauważyłem ze na zielonych listkach pojawiły się sie małe Jasno Zielone plamki. Wie ktoś, co to jest?
SZMEK ja wiem
Dodane przez kotinka w dniu - 2008-08-26 12:02:54
poprostu listki spaliły sie od slonka moje niektore są takie lekko biale ale roślince nic nie jest po prostu po dlugim staniu w domu roślina nie przyzwyczaila sie do gorącego slonka :) :) :) :) :) :) :) :)
Dodane przez cytrynka1374 w dniu - 2008-10-27 21:35:12
Nie mogę się doczekać, kiedy moje cudo wyrośnie :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :grin :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p :p
Dodane przez ilka60 w dniu - 2008-11-15 13:15:11
a ja wychodowałam moją mandarynkę z pestki. w ogóle nie wiedziałam jak się nią opiekować!po prostu ją posadziłam i wyrosła! ma ma 9 mies. i 20cm. jeszcze nie kwitnie, ale wygląda na zdrową! teraz będę sie stosować do tych rad! 
:grin
Dodane przez